Czym jest rekuperacja i co to jest rekuperator?

Rekuperacja to odzyskiwanie ciepła znajdującego się w usuwanym przez wentylację powietrzu. Odzyskane ciepło jest następnie przekazywane z powrotem do pomieszczenia wraz ze świeżym, nawiewanym powietrzem. Za rekuperację odpowiada urządzenie zwane rekuperatorem. Zazwyczaj składa się ono z dwóch wentylatorów – wywiewnego oraz nawiewnego – a także z wymiennika, w którym zachodzi proces odzyskiwania ciepła.

Najlepsze rekuperatory potrafią odzyskać ponad 90% ciepła z wywiewanego powietrza. W większości modeli – jeżeli tylko istnieje taka możliwość – instaluje się również filtry powietrza, a także komponenty pozwalające na odzyskiwanie wilgoci. Rekuperatory doskonale sprawdzają się w dobrze ocieplonych i izolowanych domach jednorodzinnych, ponieważ w ich przypadku najwięcej ciepła traci się podczas procesu wentylacji.

Zastosowanie rekuperatora znacznie obniża koszty ogrzewania. Rekuperacja wentylowanego powietrza nie jest najtańszym rozwiązaniem, jednakże stopniowo zyskuje ono coraz większą popularność. Przyjmuje się, że koszt instalacji rekuperatora może zwrócić się po kilku latach. Ważne jest, żeby decyzję o montażu wentylacji z rekuperacją podjąć jak najwcześniej, najlepiej już na etapie projektowania budynku, ponieważ dołożenie rekuperatora do istniejącej już instalacji wentylacyjnej może być stosunkowo kłopotliwe, głównie ze względu na doprowadzenie wszystkich koniecznych przewodów wentylacyjnych do poszczególnych pomieszczeń.